Asystent w branży logistycznej w Niemczech

Porównaj zawody:

Forma kształcenia i uzyskany poziom wykształcenia

Nauka zawodu w systemie szkolnym

Nauka zawodu asystent w branży logistycznej odbywa się w szkołach zawodowych (niem. Berufsfachschule) i jest regulowana prawem poszczególnych krajów związkowych.

Tytuł zawodowy: Asystent w branży logistycznej (niem. Assistent/-in Logistik)

Tytuły zawodowe w poszczególnych krajach związkowych mogą mieć różne brzmienie.

Dziedziny zatrudnienia i główne czynności

Asystenci i asystentki w branży logistycznej wykonują cały szereg czynności związanych z procesami transportu, przeładunku i magazynowania towarów. Dokumentują procesy logistyczne oraz gromadzą i interpretują związane z nimi istotne informacje. Dobierają również odpowiednie środki do realizacji procesów logistycznych i tym samym sterują np. procesami logistycznymi w dziedzinie zakupu. Poza tym biorą udział w procesach komisjonowania towarów oraz w nadzorowaniu systemów zabezpieczania i składowania towarów. Dodatkowo mogą realizować również zadania z zakresu rachunkowości, księgowości i marketingu.

Źródło: Portal BERUFENET

Podobne zawody w Niemczech / w Polsce

Niemiecki zawód asystent w branży logistycznej(nazwa niemiecka: Logistikassistent/-in) nie posiada bezpośredniego odpowiednika w polskim systemie szkolnictwa zawodowego, jest jednak częściowo porównywalny z polskim zawodem:

  • Technik logistyk, nauka zawodu na poziomie czteroletniego technikum.

Użyteczne informacje na temat priorytetów w nauce porównywanych zawodów można znaleźć w kategoriach informacji „Treść programu nauczania” oraz „Wymiar godzin”.

Warunki przyjęcia (wymagane wykształcenie i inne)

Wymagany poziom wykształcenia

Warunki rozpoczęcia nauki zawodu są regulowane prawem poszczególnych krajów związkowych. Od kandydatów wymagany jest średni poziom wykształcenia (wg klasyfikacji niemieckiej).

Czas trwania nauki

Nauka zawodu trwa 2 lata.

Skrócenie okresu nauki:

Dla tego zawodu nie są znane możliwości skrócenia okresu nauki.

Przedłużenie okresu nauki:

Uczniowie, którzy ze względu na słabe wyniki w nauce nie osiągną promocji do kolejnej klasy, mogą jeden raz powtarzać dany rok szkolny, o ile ich podejście do nauki i wyniki w drugim półroczu pozwalają oczekiwać zaliczenia powtarzanej klasy z wynikiem pozytywnym.

Zakres programu nauczania

Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych zdobywa się przykładowo umiejętności z następujących dziedzin:

Technologia transportu

  • Oferta usług przedsiębiorstw przewozowych
  • Wykorzystanie pojazdów / Zarządzanie taborem transportowym
  • Dane wskaźnikowe procesu transportowego
  • Kombinowane, multimodalne łańcuchy transportowe
  • Centra transportu towarowego
  • Spedycja i logistyka jako oferta usług
  • Zabezpieczanie ładunków

Technika transportu

  • Pojazdy drogowe, szynowe, statki, samoloty
  • Technika przeładunkowa, logistyczne środki pomocnicze
  • Urządzenia do transportu ciągłego i okresowego
  • Technika magazynowa, magazynowanie towarów drobnicowych, magazynowanie towarów sypkich
  • Magazynowanie materiałów płynnych i lotnych
  • Technika komisjonowania

Systemy logistyczne

  • Definicje, struktura i rozwój logistyki
  • Cele, zadania i funkcje
  • Analiza i planowanie punktów styczności
  • Logistyka
  • Zarządzanie
  • Stopnie systemowe i łańcuch tworzenia wartości
  • Cykl życia produktu
  • Logistyka marketingowa jako forma optymalnej dystrybucji towarów
  • Logistyka transportowo-przeładukowo-magazynowa
  • Organizacja łańcuchów logistycznych (SCM/Collaboration)
  • Zapewnienie jakości w procesie logistycznym

Marketing / Kierowanie przedsiębiorstwem

  • Badanie rynku, polityka prowadzenia produktu
  • Prorynkowa dystrybucja towaru
  • Reklama, public relations, wsparcie sprzedaży, sponsoring
  • Planowanie marketingowe
  • Instrumenty i style kierowania
  • Prorynkowe kierowanie przedsiębiorstwem
  • Zarządzanie jakością

Prawo / Prawo transportowe

  • Podstawy prawa
  • Prawo handlowe i prawo działalności gospodarczej
  • Prawo administracyjne i prawo pracy
  • Prawo przewozowe
  • Warunki przewozu
  • Międzynarodowe prawo transportowe
  • Przepisy dotyczące ładunków niebezpiecznych, prawo spedycyjne
  • Odpowiedzialność i ubezpieczenia

Ekonomika transportu

  • Transport
  • Gospodarka narodowa
  • Polityka transportowa
  • Struktury organizacyjne w transporcie
  • Wytwarzanie wartości w przedsiębiorstwie transportowym
  • Zaopatrzenie i inwestycje
  • Gospodarka materiałowa i magazynowa
  • Marketing w przedsiębiorstwach transportowych
  • Controlling

Podczas nauki zawodu odbywają się również zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących, np.:

  • Komunikacja
  • Matematyka
  • Jęz. angielski
  • Ekonomia i ekonomika

Wymiar godzin (teoria)

Do informacji na temat wymiaru godzin oraz wzorcowego plan nauczania prowadzi następujący link.

Wymiar godzin (praktyka)

Treści programowe zajęć teoretycznych z przedmiotów „Technologia transportu“ i „Systemy logistyczne“ są realizowane w praktyce i stosowane w przedsiębiorstwach transportowych lub firmach oferujących usługi logistyczne. Uczniowie i uczennice mają możliwość wglądu w codzienną pracę przedsiębiorstwa, zbierają doświadczenia z zakresu typowej dla zawodu metodyki pracy i zapoznają się ze strukturą i organizacją pracy przedsiębiorstwa.

Koszt kształcenia

Koszty kształcenia

Kształcenie w szkołach publicznych jest z reguły nieodpłatne. Wymagane mogą być jednakże opłaty za przyjęcie do szkoły i opłaty egzaminacyjne. Z zajęciami teoretycznymi związane są koszty zakupu pomocy naukowych (np. literatury fachowej). W czasie zajęć praktycznych potrzebna będzie odzież robocza. Poza tym należy się liczyć z kosztami dojazdów lub kosztami zakwaterowania poza miejscem zamieszkania. Ponadto w szkołach prywatnych pobierane jest z reguły czesne.

Wynagrodzenie za okres nauki i formy wsparcia

Wynagrodzenie za okres nauki

W przypadku nauki w systemie szkolnym uczniowie nie otrzymują wynagrodzenia za okres nauki zawodu.

Perspektywy zawodowe i zarobkowe

Zarobkisą w znacznym stopniu uzależnione od stawianych w danym wypadku wobec pracownika wymagań. Ponadto z reguły brane są pod uwagę doświadczenie zawodowe i zakres odpowiedzialności.

Poza wynagrodzeniem zasadniczym wypłacane są czasem dodatki i premie, jak np. trzynasta pensja, dodatek urlopowy i dodatkowe świadczenia emerytalne. W zależności od regionu i branży występują różnice w wysokości zarobków.

Przykładowe miesięczne wynagrodzenie brutto wg układów taryfowych może w tym zawodzie wynosić przykładowo od 1.530,18 do 2.393,39 euro.

Źródło: Rejestr taryfowy dla Berlina i Brandeburgii (niem. Tarifregister Berlin-Brandenburg)

Układy taryfowe

Informacje na temat uregulowań taryfowych można znaleźć we Wspólnym rejestrze taryfowym dla Berlina i Brandenburgii (niem. gemeinsames Tarifregister Berlin und Brandenburg).

Możliwości dalszego kształcenia

Formy kształcenia ustawicznego mogą być pomocne w pozostawaniu na bieżąco ze sprawami zawodowymi, w zdobywaniu specjalizacji, dążeniu do awansu zawodowego lub podejmowaniu samodzielnej działalności gospodarczej.

Kursy kwalifikacyjne:

  • Transport, Komunikacja, Spedycja – ogólnie
  • Logistyka
  • Gospodarka magazynowa, Logistyka magazynowa, Wysyłka
  • Gospodarka materiałowa i towarowa
  • Postępowanie z ładunkami niebezpiecznymi, Zabezpieczanie ładunku
  • Zagadnienia finansowe i rachunkowość, Księgowość i bilanse, Controlling i czynności rewizyjne
  • Kwalifikacje handlowe – dla różnych branż
  • Organizacja przedsiębiorstwa – ogólnie
  • Marketing, Marketing międzynarodowy – dla różnych branż
  • Obsługa rynków i klientów, Pozyskiwanie nowych klientów
  • Zakupy i zaopatrzenie
  • Aplikacje komputerowe w gospodarce magazynowej

Kształcenie ustawiczne umożliwiające awans zawodowy:

- Starsi specjaliści, specjaliści – ekonomiści, wykwalifikowani handlowcy różnych specjalności:

  • Starszy specjalista w dziedzinie transportu towarowego i logistyki (z egzaminem wewnętrznym)
  • Starszy specjalista w dziedzinie komunikacji (z egzaminem wewnętrznym)
  • Specjalista – ekonomista w dziedzinie komunikacji (szkoła zawodowa)
  • Specjalista – ekonomista w dziedzinie logistyki (szkoła zawodowa)
  • Wykwalifikowany handlowiec w dziedzinie systemów logistycznych (z egzaminem wewnętrznym)

- Inne możliwości kształcenia ustawicznego zapewniające awans zawodowy:

  • Nauczyciel zawodów objętych systemem dualnym (kształcenie ustawiczne)

Kierunki studiów:

  • Logistyka, Supply-Chain-Management (licencjat)
  • Ekonomika transportu (licencjat)
  • Ekonomika przedsiębiorstwa, Business Administration (licencjat)

Różnorodne formy kształcenia ustawicznego, zapewniającego awans zawodowy oraz liczne seminaria oferuje także IHK-Projektgesellschaft mbH Ostbrandenburg (www.ihk-projekt.de).

Interesujące linki

Linki do stron i portali niemieckojęzycznych:

Leksykon terminów fachowych z dziedziny logistyki:

Strona internetowa organizacji LogistikNetz Berlin-Brandenburg:

Logistyczna baza danych regionu Berlina i Brandenburgii w internecie:

Portal poświęcony możliwościom kariery zawodowej w logistyce:

Strona internetowa Zrzeszenia Transportu i Logistyki Berlina i Brandenburgii (Verband Verkehr und Logistik Berlin und Brandenburg e.V.):

Giełdy pracy i osób poszukujących zatrudnienia

Giełda pracy dla branży logistycznej:

Strona poświęcona mozliwościom kariery zawodowej w Kolejach Niemieckich (Deutsche Baon AG):

www.deutschebahn.com/karriere

Strona poświęcona możliwościom kariery zawodowej w branży logistycznej:

Logistik- Karriere

Giełda miejsc pracy Federalnej Agencji ds. Pracy:

Ogólna giełda pracy z podziałem na dziedziny zawodowe:

Ogólna giełda pracy z funkcją wyszukiwania ofert w regionach:

Giełda pracy z podziałem na branże i regiony:

Giełda pracy dla zawodów rzemieślniczych i technicznych:

Duża giełda pracy dla różnych dziedzin zawodowych. Poszukiwania wśród dużej ilości ofert można zawęzić dzięki filtrom regionalnym i branżowym. Poza tym możliwe jest wyszukiwanie fragmentów tekstu i otrzymywanie interesujących ofert pracy dzięki usłudze „Jobagent”:

Przedstawiciele pracobiorców (związki i organizacje zawodowe)

ver.di - Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft
Bezirk Frankfurt/Oder
Zehmeplatz 11
15230 Frankfurt (Oder)
Deutschland
Telefon: +49 (0) 0335/60677-0
Telefon: +49 (0) 0335/60677-77
E-mail: bz.nob@verdi.de
do strony głównej

DGB Bezirk Berlin-Brandenburg
Kapweg 4
13405 Berlin
Deutschland
Telefon: +4930 21 240 - 0

Pośrednicy i urzędy pracy

EURES-Beratung
Agentur für Arbeit
Heinrich-von-Stephan-Straße 2
Deutschland
Telefon: +49 335 570 3333
E-mail: Frankfurt-Oder.Eures@arbeitsagentur.de