Programista w Polsce

Porównaj zawody:

Forma kształcenia i uzyskany poziom wykształcenia

Kształcenie ustawiczne

Kursy kwalifikacyjne dla programistów (najczęściej 90-120 godzin dydaktycznych), które kończą się egzaminem wewnętrznym.

Tytuł zawodowy: Programista

Dziedziny zatrudnienia i główne czynności

Programiści, absolwenci kursów kwalifikacyjnych mogą podejmować pracę w:

  • różnych firmach branży informatycznej, które zajmują się projektowaniem i realizacją oprogramowania lub jego usprawnianiem i dostosowywaniem wg koncepcji własnych lub wymagań i życzeń klientów,
  • instytucjach i przedsiębiorstwach różnych branż, które stosują własne, duże systemy informatyczne,
  • ośrodkach naukowo-badawczych.

Absolwenci z tym zawodem mogą również zarejestrować i prowadzić własną działalność gospodarczą.

Główne zadania zawodowe programistów to:

  • opracowywanie standardowych programów obsługujących konkretne dziedziny zastosowań,
  • opracowywanie standardów i interfejsów współpracy dla programów stosowanych jako standardowe oprogramowanie,
  • projektowanie schematów blokowych programów i dokonywanie podziału tych programów na moduły programowe,
  • tworzenie bibliotek programów obsługujących wybrane aspekty działania i bazy danych,
  • pisanie tekstów źródłowych programów wraz z komentarzami dla konkretnych modułów programowych w określonym języku programowania,
  • dokonywanie podziału (fragmentyzacji) oprogramowania dla określonej bazy danych, na podstawie jej projektu, na moduły funkcyjne spełniające określone zadania w programie, np. zarządzanie plikami, obsługa praw dostępu, ustalanie kolejności dostępu itp.,
  • opracowywanie koncepcji i projektów oprogramowania systemowego do zastosowań ogólnych, np. systemy operacyjne, programy zarządzające zasobami systemu komputerowego, programy kontrolne,
  • opracowywanie koncepcji i projektów oprogramowania systemowego do zastosowań specjalnych, np. programy sterujące procesami technologicznymi w produkcji, programy sterujące urządzeniami diagnostycznymi w medycynie lub przemyśle,
  • opracowywanie i projektowanie oprogramowania dla obsługi określonych protokołów komunikacyjnych, tj. oprogramowania komunikacyjnego,
  • opracowywanie i projektowanie oprogramowania komunikacyjnego dla systemów sieciowych z komutacją pakietów danych,
  • projektowanie oprogramowania komunikacyjnego dla sieci lokalnych różnych typów oraz sieci rozległych, zapewniających zintegrowane usługi,
  • tworzenie programów obsługujących warstwę fizyczną w sieci, tzn. sterujących transmisją danych w linii przesyłowej,
  • tworzenie odpowiednich wejść i wyjść (interfejsów programowych) umożliwiających współpracę między poszczególnymi modułami,
  • projektowanie i pisanie w języku źródłowym programu łączącego poszczególne moduły i sterującego pracą tych modułów programowych,
  • kompilowanie za pomocą kompilatorów określonych języków programowania opracowanych programów źródłowych i poprawianie wykrytych błędów syntaktycznych,
  • tworzenie kodu wynikowego programu przy wykorzystaniu opracowanych modułów programowanych i bibliotecznych, znajdujących się w bibliotece danego kompilatora,
  • uruchamianie programu wynikowego, sprawdzanie jego działania i uzyskiwanych wyników oraz ewentualne poprawianie błędów merytorycznych,
  • nagrywanie programu wynikowego w kodzie maszynowym do pamięci stałych i programowalnych, w zależności od wymagań danych aplikacji,
  • obsługiwanie i konserwowanie działającego oprogramowania w pracującym systemie komputerowym i reagowanie na występujące nieprawidłowości,
  • wykonywanie zadań związanych z podanymi wyżej,
  • nadzorowanie innych pracowników.

Podobne zawody w Niemczech / w Polsce

Polski zawód programista jest częściowo porównywalny z niemieckim zawodem:

  • Programista (niem. Programmierer/-in), poziom kształcenia – przed kandydatami do podjęcia pracy w tym zawodzie mogą być stawiane różne wymagania. Z reguły wymagane jest ukończenie jednej z form kształcenia z branży informatycznej: nauki zawodu w systemie dualnym, kształcenia ustawicznego albo odpowiednich studiów wyższych.

Użyteczne informacje na temat priorytetów w nauce porównywanych zawodów można znaleźć w kategoriach informacji „Treść programu nauczania“ oraz „Wymiar godzin”.

Jednostki realizujące kształcenie

W momencie opracowywania profilu zawodu na terenie polskiej części Euroregionów Pro Europa Viadrina i Sprewa-Nysa-Bóbr nie było ofert kształcenia w zawodzie programista.

Polecamy regularne odwiedzanie stron ogólnopolskich sieci edukacyjnych.

Dobrym źródłem informacji o aktualnie oferowanych kursach jest np. portal Gowork.pl:

Warunki przyjęcia (wymagane wykształcenie i inne)

Wymagania wobec kandydatów na kurs kwalifikacyjny:

  • znajomość algorytmiki na poziomie średnim lub zaawansowanym,
  • znajomość obsługi baz danych,
  • znajomość dodatkowych języków programowania,
  • sieci i Internet – jeśli programujemy w technologiach związanych z tworzeniem stron i obsługą protokołu HTTP, konieczna będzie też zapewne dobra znajomość związanych z tym zagadnień,
  • znajomość systemów Unix/Linux – idealny programista to taki, który potrafi odnaleźć się pod każdym systemem operacyjnym, także pod Linuksem,
  • języki obce – nie sposób być programistą bez podstawowej znajomości języka angielskiego, wymaga tego nie tylko konieczność komunikacji z zespołem, ale także samodzielne czytanie ze zrozumieniem fachowej literatury czy dokumentacji programów.

Czas trwania nauki

Czas trwania kształcenia

Czas trwania kursów kwalifikacyjnych dla programistów wynosi najczęściej 90-120 godzin dydaktycznych.

Zakres programu nauczania

Tematyka (przykładowo):

  • Wprowadzenie
  • HTML
  • CSS
  • Twitter Bootstrap
  • Java Script
  • jQuery
  • PHP
  • MySQL
  • Wzorce projektowe
  • Yii Framework
  • Projektowanie aplikacji

Wymiar godzin (teoria)

Nie ma podziału na zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Wymiar godzin (praktyka)

Koszt kształcenia

Za uczestnictwo w kursach pobierane są opłaty. Poza tym należy uiścić opłatę egzaminacyjną. Inne koszty mogą być związane z zakupem materiałów roboczych i literatury fachowej. Ewentualnie mogą powstać również koszty związane z dojazdami i/lub zakwaterowaniem poza miejscem zamieszkania.

Wysokość opłat za kurs wynosi najczęściej 1.500-1.600 zł.

Niekiedy oferowane są bezpłatne kursy realizowane w ramach projektów finansowanych z funduszy europejskich.

Wynagrodzenie za okres nauki i formy wsparcia

Brak

Perspektywy zawodowe i zarobkowe

Analiza ofert pracy publikowanych na internetowych portalach zatrudnienia wykazała, że na rynku pracy istnieje obecnie duże zapotrzebowanie na programistów.

Miesięczne wynagrodzenie programistów w zakładach pracy wynosi średnio ok. 5.500 zł brutto.

Dokładne informacje o zarobkach można zdobyć bezpośrednio w zakładach pracy.

Układy taryfowe

Dokładniejsze informacje na temat ewentualnie obowiązujących zakładowych lub ponadzakładowych układów zbiorowych pracy można uzyskać w organizacjach związkowych poszczególnych zakładów pracy.

Możliwości dalszego kształcenia

Różnorodne kursy i szkolenia specjalistyczne lub, dla osób z wykształceniem uprawniającym do podjęcia studiów wyższych, studia na kierunkach informatycznych, np.:

  • Inżynier systemów komputerowychstudia pierwszego stopnia (inżynierskie, 7 semestrów) w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Interesujące linki

Giełdy pracy i osób poszukujących zatrudnienia

Przedstawiciele pracobiorców (związki i organizacje zawodowe)

Listę organizacji związkowych w Polsce można znaleźć tutaj. Poniżej kilka adresów kontaktowych z regionu:

NSZZ „Solidarność” ZR Gorzów Wlkp.
[związek zawodowy / Gewerkschaft]
ul. E. Borowskiego 31
66-400 Gorzów Wlkp.
[Polska / Polen]
do strony głównej

NSZZ „Solidarność” ZR Zielona Góra
ul. Lisowskiego 5
65-072 Zielona Góra

OPZZ Rada Województwa Lubuskiego
[centrala związkowa / Gewerkschaftszentrale]
ul. Wyspiańskiego 130
65-036 Zielona Góra

Przedstawiciele pracodawców (izby, organizacje gospodarcze)

Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej
[organizacja pracodawców / Arbeitgeberorganisation]
ul. Reja 6
65-076 Zielona Góra

Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa
[regionalna izba gospodarcza / regionale Industrie- und Handelskammer]
ul. Kazimierza Wielkiego 1

Izba Rzemiosła i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp.
[regionalna izba rzemiosła i przedsiębiorczości / regionale Handwerks- und Unternehmerskammer]
ul. Obotrycka 8

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze
ul. Reja 9

Pośrednicy i urzędy pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wlkp.
[powiatowy urząd pracy / Kreisarbeitsamt]
ul. Walczaka 110
66-400 Gorzów Wlkp

Powiatowy Urząd Pracy w Międzyrzeczu
Pl. Powstańców Wlkp. 1
66-300 Międzyrzecz

Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach
ul. Mickiewicza 3
69-100 Słubice

Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Kraj.
Al. Wolności 39
66-500 Strzelce Krajeńskie
E-mail: https://strzelcekrajenskie.praca.gov.pl/

Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie
ul. Lipowa 18 b
69-200 Sulęcin
E-mail: https://sulecin.praca.gov.pl/

Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie Odrzańskim
ul. Piastów 10 B
66-600 Krosno Odrzańskie